Dziś skupie się tylko na podsumowaniu przeszłości. Nad swoimi rocznymi celami jeszcze pracuje i w jednym z kolejnych wydań chętnie się z nimi podzielę. Rok zaliczam do udanych, udało się całkiem dobrze zarobić na kryptowalutach, rynki akcyjne trochę gorzej ale ostatecznie nie mogę i nie chcę narzekać. Wykres majątku netto regularnie zmierza na północ a to uważam za najważniejsze w kontekście finansów.
Poprzednie wydanie: https://nierentier.substack.com/p/jnr-4-podsumowanie-q3-2024
Słowo o portfelach akcji
Zacznę od drobnego wprowadzenia co się wydarzyło w koszykach akcji. Jak pamiętacie z poprzednich wydań mój portfel akcji był trochę hybrydą inwestowania pasywnego w połączeniu z aktywnym. Miałem te papiery pomieszane na różnych rachunkach, w różnych walutach i z końcem roku postanowiłem nieco to uporządkować. Dzięki temu łatwiej będzie monitorować stopy zwrotu i planować nowe transakcje.
W tej chwili mam jasny podział: polskie akcje na rachunku XTB - stanowią najmniejszą część portfela oraz DM BOŚ w którym są otwarte rachunki IKE i IKZE. Interactive Brokers jako główny rachunek do akcji zagranicznych oraz konto Firstrade założone tylko na potrzeby zakupu amerykańskich ETF. Więcej o tym pisałem w jednym z sierpniowych wydań.
Portfel akcji zagranicznych
Największą zmianą jest całkowite pozbycie się REITów, które w pewnym momencie stanowiły ponad 15% tej części portfela. Realty Income było ze mną praktycznie od początku, a VICI przez kilkanaście miesięcy. Uwzględniając wypłacone dywidendy i performance cenowy zanotowałem niewielki, poniżej 5% zysk co biorąc pod uwagę szeroki rynek jest wynikiem katastrofalnym. Moja teza inwestycyjna o szybszym luzowaniu polityki FED się nie sprawdziła. W trakcie roku nabierałem też większej pewności siebie, w której uznałem, że mój portfel powinien być znacznie bardziej agresywny tj. nastawiony na wzrost wartości kursu akcji, a nie ich wysoki yield z dywidend.
Druga sprzedaż to stopniowe redukowanie ETF Vanguard FTSE All-World w wersji akumulującej. Ten papier był na rachunkach IKE oraz IKZE. Całkowity zysk wyniósł lekko ponad 35%. Dzięki tej transakcji odblokowałem sporo środków w ramach rachunków z parasolem podatkowym, które w całości zostaną przeniesione na rynek GPW - o czym pisałem w jednym z grudniowych tweetów.
Nowe zakupy: Zoetis, spółka z branży ochrony zdrowia zwierząt. Amazon, który w różnego rodzaju screenerach jest definiowany jako branża konsumencka, choć w mojej ocenie należy traktować ją już jako technologiczną. AMD oraz UBER - to najnowsze zakupy. Pozostałe transakcje to dobranie m.in. ASML, MELI, MSFT czy EVO. Jeśli czas pozwoli w tym roku przygotuje w osobnych wydaniach swoje tezy inwestycyjne na wybrane sektory lub spółki, żeby mieć do czego wrócić jak będę się rozliczał za rok.
W tej chwili w portfelu jest 10 spółek i trochę wolnej gotówki. W kolejnych tygodniach zamierzam akumulować istniejące już pozycje oraz być może otworzyć kilka nowych - na radarze mam firmy z potencjałem na ten i kolejne lata. Docelowo chciałbym mieć w portfelu między 12 a 15 spółek.
Co z ETF?
Czujne oko powinno już wyłapać, że w zrzucie ekranu akapit wyżej nie ma SCHD oraz obligacji. Dla uporządkowania przeniosłem je w osobny subportfel w aplikacji Snowball. SCHD stanowi 60%, natomiast amerykańskie obligacje o tickerze IDTL 40%. Nie ma już VWCE więc liczba ETF jest zredukowana do 2. Gotówka na zakup w tej części jest dopłacana na bieżąco i w całości od razu inwestowana. Nie trzymam żadnych środków pod oprocentowanie. Ta część nawiązuje trochę do czytanej obecnie książki i chciałbym, żeby działało to na zasadzie: dopłać, dokup, zapomnij.
Portfel akcji GPW
23 grudnia #fintwittem wstrząsnęła informacja, że planuje w 2025 roku mocniej postawić na GPW. Wiele osób życzyło powodzenia, które może się bardzo przydać https://x.com/bmjdec/status/1871120990748791121. Uważam, że poziom obrzydzenia polską giełdą jest na tyle duży, że o gorszy rok będzie naprawdę ciężko. Dlatego podejmuje ryzyko i przynajmniej na jakiś czas przenoszę większe środki w ten sektor licząc na boost między innymi w postaci środków z KPO. Limit IKE zamierzam wypełnić jeszcze w tym miesiącu. Z IKZE trochę poczekam, żeby doważyć też pozostałe części portfela.
Niezmiennie portfolio jest publiczne i aktualizowane na bieżąco, więc kto jest zainteresowany może samodzielnie sprawdzić co się tam działo w ostatnich miesiącach. W tej chwili wartość rachunków z polskimi spółkami to 145 000 zł. Po dopłatach i moich oczekiwaniach mam nadzieje, że zbliżę się do okrągłych 200 tysięcy. Z każdym tygodniem nabieram wiedzy i pewności w poruszaniu się po polskim piekiełku
Podsumowując akcyjny 2024 rok
O pobiciu amerykańskiego indeksu mogłem pomarzyć - winą obarczam tylko i wyłącznie siebie. Kompozycja portfela była po prostu słaba, zbyt mało technologii kosztem spółek zależnych od polityki monetarnej. Dodatkowo ETF na obligacje nie pomagał bo jest uzależniony od ciągle wysokich stóp procentowych. Małym pocieszeniem może być zwiększenie świadomości na rynkach akcyjnych i zdobycie wiedzy, która mam nadzieje zaprocentuje w kolejnych latach. Zapisałem się też do szkoły :) Ale o tym w innym wydaniu.
Portfel akcyjny nie jest już nastawiony na dywidendy dlatego trudno będzie utrzymać w 2025 roku podobny wzrost, ale źle nie powinno być. Dzięki akcjom GPW i SCHD wg obecnych prognoz wypłat na rachunek powinno wpłynąć około 14 tys. zł już po podatku.
Obligacje skarbowe PL
Nie wydarzyło się tutaj nic o czym warto się rozpisywać. Utrzymuje obligacje TOS zakupione w czerwcu 2024 roku na oprocentowaniu 6,2%, które stanowią jednocześnie poduszkę finansową. Nie planuje ich ruszać do czasu wygaśnięcia, a co później stanie się z tymi środkami będę decydował w 2027.
Kryptowaluty
Niekwestionowaną gwiazda kwartału i zarazem roku był portfel kryptowalut. Całkowity zwrot z kapitału w tym roku przekracza 200%. Mimo regularnych, comiesięcznych wypłat udział krypto jest dalej duży. W piku podchodził pod 70% a obecnie stanowi 67%. Ostatnie miesięczne podsumowanie z objaśnieniem znajdziesz na moim X. Poniżej najbardziej aktualny skład portfela. Swojego planu nie zmieniam, do końca pierwszego kwartału 2025 chce zredukować udział.
Staram się utrzymywać skoncentrowany portfel bo z takim czuje się najlepiej. Jestem w pełni świadomy, że wiele okazji mi ucieka i jeśli bym przycisnął to ten wynik mógłby być znacznie lepszy, ale wspominałem już we wcześniejszych wydaniach, że wraz z nominalnym wzrostem portfela zmienia się też moja skłonność do ryzyka. Od czasu do czasu na mniejszym kapitale zagram transakcje o wyższym ryzyku. Na ten moment pod “Others” ukrywa się USUAL kupowany jeszcze w premarket na Binance i ostatnio łapany NEURAL oraz TAOBOT. Nie zamierzam się jednak do nich przywiązywać.
Struktura portfela - ujęcie całościowe
Jest to prawdopodobnie ostatni kwartał tak dużym udziałem kryptowalut. Nie ukrywam, że chciałbym zobaczyć dominację nawet do 80% jeśli pojawi się upragniony altseason wtedy z jeszcze większą radością zlecę wypłatę. Nie zamierzam walczyć o każdy procent, bo jak wspomniałem wcześniej moja tolerancja na ryzyko nie jest już tak duża jak w poprzednim cyklu.
Co obecnie czytam
Książka obala popularne mity o inwestowaniu, takie jak konieczność „czekania na idealny moment” czy nieustannego monitorowania rynku. Zamiast tego, promuje systematyczne podejście oparte na konsekwencji i długoterminowym planowaniu – idealne dla tych, którzy nie chcą spędzać godzin na analizowaniu giełdy, ale pragną zobaczyć realne rezultaty. Maggiulli łączy statystykę z praktycznymi przykładami, oferując wskazówki zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych inwestorów.
Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z inwestowaniem, czy szukasz świeżego spojrzenia na swoje finanse, „Just Keep Buying” to lektura, która dostarczy Ci motywacji i konkretnych narzędzi do działania. Po przeczytaniu tej książki zrozumiesz, że czas na inwestowanie jest zawsze, a kluczem do sukcesu jest prostota, cierpliwość i regularność. Dzięki Michałowi Szafrańskiemu mamy polskie wydanie dostosowane do naszych instrumentów wraz z komentarzami.
Książka super czytałem i również polecam. Dziękuję za przedstawienie swojego portfolio , daje dużo do myślenia. Jetem na etapie ogarniania, więc idealnie się to zgrywa i skłania do przemyśleń. Wdzięczność :]